Opšte je prihvaćeno da ljudi koji žive u zemljama koje graniče sa Sredozemnim morem žive duže i manje pate najteže bolesti rak i kardiovaskularnih bolesti. Ne tako iznenađujuća tajna je aktivan način života, kontrola težine i ishrana sa malo crvenog mesa, šećera i zasićenih masti i bogatim proizvodima, orašastim plodovima i drugim zdravim namirnicama. Mediteranska dijeta ima veliki niz zdravstvenih prednosti, uključujući gubitak težine, zdravlje srca i mozga, prevenciju raka i prevenciju i kontrolu dijabetesa. 

Prateći mediteransku ishranu, takođe biste mogli da održite tu težinu i izbegavate hronične bolesti. Grci jedu drugačije od Italijana, koji jedu drugačije od Francuza i Španaca. Ali oni dele iste principe. U saradnji sa Harvardskom školom za javno zdravlje i Svetskom zdravstvenom organizacijom, Oldways, neprofitni istraživački centar za hranu u Bostonu, razvio je piramidu mediteranske ishrane prilagođenu potrošačima koja nudi smernice o tome kako napuniti tanjir – a možda i čašu za vino – na mediteranski način.
Kako funkcioniše mediteranska dijeta?

Pošto je ovo obrazac ishrane – a ne strukturirana dijeta – sami trebate da shvatite koliko kalorija treba da jedete da biste izgubili ili održali svoju težinu, šta trebate da učinite da ostanete aktivni i kako ćete oblikovati svoj mediteranski meni.

Piramida mediteranske ishrane bi trebalo da vam pomogne da počnete. Piramida naglašava jedenje voća, povrća, integralnih žitarica, pasulja, orašastih plodova, mahunarki, maslinovog ulja i ukusnog bilja i začina; riba i morski plodovi najmanje nekoliko puta nedeljno; i živinu, jaja, sir i jogurt u umerenim količinama, dok slatkiše i crveno meso čuvamo za posebne prilike. Dopunite ga sa malo crnog vina (ako želite), ne zaboravite da ostanete fizički aktivni i spremni ste.

Iako vino nije neophodno, čaša dnevno za ene i dve dnevno za muškarce je u redu ako tako kaže vaš lekar. 

Šta smem da jedem?
Koliko košta mediteranska dijeta?
Cena mediteranske dijete, kao i većina aspekata ishrane, zavisi od toga kako je oblikujete. Iako neki sastojci – maslinovo ulje, orašasti plodovi, riba i sveži proizvodi – mogu biti skupi, možete pronaći načine da održite razumnu cenu, posebno ako crveno meso i obroke zamenite domaćim kuvanjem na biljnoj bazi..

Recommended Posts